Dyżury specjalistów

Dyżury specjalistów

psycholog Elżbieta Czarnocka-Błaszczyk

psycholog Paulina Oniszczuk

specjalista przeciwdziałania przemocy Andrzej Chrobot

prawnik Agnieszka Szufel-Figurska

prawnik Łukasz Włodarski .

pedagog Anita Majkowska

wszystkie konsultacje specjalistów po wcześniejszym umówieniu telefonicznym pod numerem stowarzyszenia :

883 188 833





wtorek, 1 kwietnia 2014

Przekraczanie nieodpowiednich granic – czyli, gdy serce zostaje za kratą…


27 Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz,
na obraz Boży go stworzył:
stworzył mężczyznę i niewiastę. […]
31 A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre.
I tak upłynął wieczór i poranek - dzień szósty.
Rdz 1, 27-31.

Rodzimy się niewinni i dobrzy. Jako dzieci z ufnością naśladujemy poczynania osób dorosłych wierząc, że są prawidłowe. Z wiekiem nabieramy świadomości, która pozwala rozróżnić, to co dobre od tego, co niewłaściwe. Nasze wybory i decyzje podejmujemy w zgodzie z własnym sumieniem.

I tak właściwie powinno to wyglądać. Ale nie każdy ma przywilej dorastać w normalnych, pełnych miłości i akceptacji warunkach.

Doświadczając przemocy ze strony najbliższych: rodziny, czy znajomych uruchamia się w człowieku mechanizm obronny. O ile prawidłowo walczy o swoje Ja, szukając pomocy wśród przyjaciół, czy fachowców, jest w stanie odzyskać swoje życie i godność.
Niestety w wielu przypadkach osoba szykanowana z ofiary staje się stręczycielem…

Inspiracją do napisania tego tekstu była piosenka rapera Eldo – Granice. Warto obejrzeć teledysk i posłuchać ten utwór w całości.


I o ile jej tekst niesie mądry przekaz, o tyle teledysk dość mocno nas poruszył.

Przypomniał bowiem historię naszego podopiecznego, który pod wpływem alkoholu i narkotyków, znalazł się w niewłaściwym miejscu i czasie. Wpływ środków psychoaktywnych zaburzył na tyle jego realną ocenę rzeczywistości, że zamordował starszą kobietę i został skazany na wieloletni wyrok pozbawienia wolności. Teraz zza krat łapie szczątkowe przebłyski aktualnych wydarzeń, stale czując w sercu pustkę, tęsknotę, żal i gorycz. Kilka razy w roku dostajemy od Niego listy, w których za każdym razem pisze o tym, jak bardzo żałuje tego, co się stało. Że za parę złotych, których brakowało mu do zakupienia kolejnej dawki narkotyku, podniósł rękę na niewinną istotę i odebrał jej życie. Splot różnych złych doświadczeń i sytuacji sprawił, że młody człowiek na zawsze przekreślił szansę na normalne życie. Jego dłonie i stopy mogą prześlizgnąć się przez kraty, ale serce jeszcze długo będzie uwięzione.


Nasuwa się jeden wniosek. Istnieją granice, które warto przekraczać. Granice własnych słabości, niedoskonałości, niepewności. Te granice, które sprawią, że nasze życie stanie się lepsze. Natomiast decyzje podejmowane pod wpływem negatywnych emocji, czy różnego rodzaju „zniewalaczy” wolnej woli, mogą wiązać się z konsekwencjami, które nieodwracalnie wpłyną na życie nasze, czy drugiej osoby. Pamiętajmy, że instytucje takie, jak nasz Dom służą między innymi osobom, które nie potrafią podjąć właściwej decyzji. Które omamione uzależnieniami, bądź będące w kręgu przemocy są o krok od przekroczenia granicy, zza której już nie ma powrotu…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz